Tiger sibírsky
Popis
Panihera tigris altaica. - tiger sibírsky - ussurijský, najväčšia forma tigra a zároveň i najväčšia mačkovitá šelma vôbec. Obýva celú oblasť rieky Amur - od jej horného toku v Zabajkalsku asi po jeho ústie do Ochotského mora, ďalej povodie Ussury, Sungary, Veľký a Malý Chingan a celú Kóreu. Dnes je tento tiger v prírode na väčšine svojho niekdajšieho areálu už vyhubený. Udržal sa len na niektorých oblastiach pri strednom toku Amuru a v pohorí Sichote Alin v Rusku.
Sfarbenie: svetlé naoranžovele plavé, pričom biele zafarbenie spodnej strany tela vystupuje vysoko na boky. Priečne pruhy nie sú veľmi husté a málokedy zložitejšie členené, najčastejšie len rozdvojené. U samcov býva pri koreni chvosta typická kresba v podobe pretiahnutého obráteného U. Zimná srsť je veľmi hustá a dlhá. Silný chvost je v zime tiež pokrytý dlhou srsťou. Telesná stavba je masívna.
Telesné rozmery
Dĺžka: samce 2,7-3,8 m, samice sú menšie
Výška tela v najvyššom bode: 105-110 cm
Hmotnosť: 250-280kg
Rozmnožovanie:
Pohlavná dospelosť: v 3.-5. roku
Obdobie rozmožovania: počas celého roka
Dĺžka gravidity: 95-112 dní
Počet mláďat v jednom vrhu: maximálne 7, zvyčajne 3-4
Spôsob života:
Správanie: nočná aktivita, samce žijú samotársky
Potrava: srnce, jelene, divé kozy, diviaky, losy, rysy, medvede
Dĺžka života: asi 15 rokov
Príbuzné druhy:
Rozlišujeme osem poddruhov tigra a všetky sú ohrozené vyhynutím. Tigra balijského a jávskeho zaraďujeme k celkom vyhynutým druhom.
Zdroj-https://www.siberiantigers.estranky.sk/clanky/tiger-sibirsky/,https://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/biologia-a-geologia/9801/tiger-sibirsky